sobota, 13 grudnia 2014

Wiśniowa

Kościół w Wiśniowej, fot. opoka.org.pl
W swoich badaniach dziejów osób o nazwisku Misiura zaszedłem do pewnego etapu, w którym nie tak łatwo uzyskać nowe informacje. Do zdobycia czegoś nowego konieczne są czasochłonne podróże po Polsce (archiwa, parafie, urzędy), a także czas niezbędny na otrzymanie odpowiedzi z urzędów i parafii. Stąd też żeby nie siedzieć bezczynnie zacząłem szukać rodziny po kądzieli. Źródłem informacji będzie tym razem inna parafia pw. Przemienienia Pańskiego i Świętego Ducha w Wiśniowej. I właśnie tą wieś chciałbym nieco przybliżyć.
Żeby poznać dobrze historię miejscowości, pierwsze co robię to sięgam po Słownik Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, Tom XV, z którego dowiaduję się, że:
 
Wiśniowa, wś i fol. nad rzeką Koprzywianką al. Wiśniówką, pow. sandomierski, gm. i par. Wiśniowa, odl. 8 w. od Staszowa a 35 w. od Sandomierza, posiada kościół par. murowany, dom przytułku dla starców, urząd gm., gorzelnia, dwa młyny wodne, młyn do gipsu, tartak, pokłady wapienia i torfu; 87 dm., 585 mk. W 1827 r. był 60 dm., 514 mk. Dobra W. składały się w r. 1887 z fol. W. i Starawieś, nomenkl. Osieczka, rozl. mr. 1214: fol. W. gr. or. i ogr. mr. 394, łąk mr. 33, past. mr. 48, nieuż. mr 30; bud. mur 17, drew. 14; płodozm. 10-pol.; folw; Starawieś gr. or. i ogr. mr 292, łąk mr. 37, past. mr. 50, lasu mr. 312, w odpadkach mr. 23, nieuż. mr 13; płodozm. 9-pol.; bud mur. 3, drew. 2; las nieurządzony. Wś W. os. 48, mr. 754; wś Wólka Wiśniowa os. 41, mr 648; wś Sztumbergów os. 15, mr. 461. W połowie XV w. wś W., w par Kiełczyna, własność J. Rytwiańskiego, miała łany km., z których dziesięcinę dawano bisk. krakow. (Długosz, L. B., II 328). W r. 1578 wś. "Wyszniowa", w par. Kiełczyna, należała do Jana Dymitrowskiego, który tu płacił od 20 osad., 6 1/2 łan., 1 zagr. z rolą 4 kom., 7 ubogich, 3 rzemieśl., zaś w Woli Wiśniowskiej od 3 osad., 3/4 łana, 1 zagr. z rolą, 1 kom. ubog. (Pawiń., Małop., 175). Parafia z kościołem murowanym powstała tu w końcu XVII wieku. W kościele złożone zostało serce Hugona Kołłątaja, który przyszedł na świat w r. 1750 w pobliskich Nieciesławicach, zmarł zaś w r. 1812. Miejsce pochowania zwłok nieznane; podobno spoczywa w Warszawie na cmentarzu powązkowskim. W obecnym stuleciu istniała tu kuźnica żelaza, produkująca do 3000 centn. W. par., dek. sandomierski, 987 dusz. W. gm. ma obszaru 11618 mr., w tem ziemi dwor. 6891 mr. Sąd gm. okr. IV i st. pocz. w Staszowie. Gmina ma 5311 mk. (64 prot., 978 żyd.). W skład gm. wchodzą: Bogorya, Buczyny, Czajków, Czarnebłoto, Dobra, Fryszerka, Janów, Łaziska-Grocholickie, Ł.-Szczeglickie, Łaziska-Wólka, Maleniec, Maławieś, Mostki, Osieczko, Pocieszka, Podmostki, Poręba, Starawieś, Strugów, Sztumbergów, Wiśniowa, Wiśniowska-Wólka i Zimnowoda.

Jak widać na powyższym tekście jest jedna nieścisłość. Rzeka, nad którą leży Wiśniowa to Kacanka, a nie Koprzywianka. Odległość od Staszowa 8 wiorst, a od Sandomierza 35. O wiorście już kiedyś pisałem przy okazji postu o Woli Malkowskiej (Do przypomnienia tutaj: http://malkowskawola.blogspot.com/2013/07/malkowska-wola.html).

Z aktualniejszych informacji to na mocy Rozporządzenia Ministra Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska z dnia 13 sierpnia 1977 roku w sprawie połączenia, zniesienia i zmiany granic gmin oraz ustalenia siedzib gminnych organów władzy i administracji państwowej w województwach tarnobrzeskim i wrocławskim, gmina Wiśniowa została połączona z gminą Staszów. Tak, więc akt urzędu stanu cywilnego trzeba szukać w Staszowie.

Wracając do genealogii, piszę o Wiśniowej, bo stąd pochodzi moja babcia Stanisława Misiura z d. Dziedzic, więc zamierzam znaleźć informacje o jej rodzinie. Początkowo wydawało mi się, że będzie to nieco łatwiejsze niż było to w przypadku poszukiwań Misiurów w Kiełczynie. Na pierwszy rzut oka w internecie można znaleźć nie tylko księgi metrykalne dotyczące urodzeń i zgonów, ale także małżeństw (czego nie było w przypadku Kiełczyny). Po dokładniejszym przejrzeniu źródeł okazuje się, że może i można cofnąć się do roku 1810, ale nie wszystkie metryki znajdujące się w skorowidzu dostępne są w internecie, a więc wizyta w parafii będzie konieczna. O pierwszych rezultatach poszukiwań już wkrótce.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz